Viikkokisat 8.7.2019

Kesän kolmansissa viikkokisoissa viileää kesäsäätä uhmasi 58 reipasta urheilijaa!

T5 40 m

  1. Lilja Tuomela 10,0h
  2. Emilia Tuomela 11,2h
  3. Neea Ohramaa 11,3h
  4. Ellen Piispanen 11,5h
  5. Mai Pirttimäki 12,3h
  6. Hulda-Hannele Herrala 12,3h
  7. Kerttu-Kaarina Herrala 12,7h
  8. Tyyne Niemi 13,8h

P5 40 m

  1. Jalo Kantonen 8,7h
  2. Peetu Matintupa 10,1h
  3. Väinö Hämäläinen 10,7h
  4. Miki Sänkiaho 10,9h
  5. Mikael Pitkänen 12,8h
  6. Eliel Kallio 13,2h
  7. Roope Jokela 14,3h
  8. Leevi Yli-Mannila 15,1h
  9. Niklas Rintamäki 18,6h
  10. Väinö Yli-Sikkilä 23,2h

T7 40 m

  1. Hilja-Henna Herrala 8,4h
  2. Linnea Piispanen 7,9h
  3. Lumi Ylitalo 8,8h
  4. Meimi Lillstrang 9,2h
  5. Emma Rintala 9,4h
  6. Elsa TImonen 9,4h
  7. Adele Turja 9,9h
  8. Aino-Maria Myllymäki 10,0h
  9. Alexandra Kantola 10,0h
  10. Bea Hyvärinen 10,5h
  11. Adele Kallio 10,7h
    Lumia Piispanen 7,9h (T9)

T7 Pituus

  1. Linnea Piispanen 2,42 m
  2. Emma Rintala 2,07 m
  3. Meimi Lillstrang 1,76 m
  4. Hilja-Henna Herrala 1,75 m
  5. Elsa Timonen 1,71 m
  6. Aino-Maria Myllymäki 1,64 m
  7. Bea Hyvärinen 1,46 m
  8. Adele Turja 1,41 m
  9. Adele Kallio 1,02 m
    Lumia Piispanen 2,50 m (T9)

P7 40 m

  1. Joel Hallapuro 8,3h
  2. Rasmus Urpilainen 8,7h
  3. Saku Luoma 8,8h
  4. Leo Ohramaa 8,9h
  5. Jaakob Onditi 9,5h
  6. Miska Sänkiaho 12,8h

P7 Pituus

  1. Rasmus Urpilainen 2,21 m
  2. Leo Ohramaa 2,13 m
  3. Jaakob Onditi 2,13 m
  4. Joel Hallapuro 1,75 m
  5. Saku Luoma 1,59 m
  6. Miska Sänkiaho 1,19 m

T9 60 m aitajuoksu

  1. Loviisa Saari 15,2h
  2. Meri Yli-Sikkilä 15,4h
  3. Jessica Ollila 15,6h
  4. Helmi-Helena Herrala 16,1h

T9 Keihäs (400 g)

  1. Helmi-Helena Herrala 8,21 m
  2. Meri Yli-Sikkilä 5,27 m
  3. Jessica Ollila 4,25 m
  4. Loviisa Saari 2,30 m

P9 60 m aitajuoksu

  1. Samuel Kuoppa-Aho 15,4h
  2. Elias Onditi 15,6h
  3. Matias Herrala 15,8h
  4. Johannes Takala 17,8h
  5. Lauri Myllymäki 18,1h

P9 Keihäs (400 g)

  1. Samule Kuoppa-Aho 11,10 m
  2. Matias Herrala 10,40 m
  3. Elias Onditi 8,35 m
  4. Lauri Myllymäki 6,55 m
  5. Johannes Takala 6,40 m

T11 60 m aitajuoksu

  1. Viola Takala 12,2h
  2. Aada Piispanen 12,7h
  3. Emilia Kivimäki 13,9h
  4. Rilla Urpilainen 16,7h

T11 Pituus

  1. Aada Piispanen 3,30 m
  2. Viola Takala 3,18 m
  3. Emilia Kivimäki 3,10 m
  4. Rilla Urpilainen 2,33 m
  5. Unna Timonen 2,18 m

P11 60 m aitajuoksu

  1. Jere Ollila 13,8h
  2. Julius Pakka 13,9h
  3. Christopher Onditi 16,5h

P11 Pituus

  1. Jere Ollila 3,23 m
  2. Julius Pakka 2,87 m
  3. Christopher Onditi 2,44 m

T13 60 m aitajuoksu

  1. Sara Vuorela 10,6h
  2. Ilona Takala 10,8h
  3. Katariina Leppäaho 10,9h
  4. Seliina Kuoppa-Aho 11,6h
  5. Emmi Piispanen 13,2h

T13 Pituus

  1. Ilona Takala 4,21 m
  2. Seliina Kuoppa-Aho 4,17 m
  3. Sara Vuorela 3,89 m
  4. Emmi Piispanen 3,77 m
  5. Katariina Leppäaho 3,67 m

Katariina sisumestariksi

Katariina 800 m maaliviivalla voittajana!

PM-Sisuotteluissa Kauhavalla 6.7.2019 oli kisaamassa kuusi ankkurilaista, joista kaksi ensikertalaistakin (T10-sarjassa Emilia Kivimäki ja Hanna Siirilä). Katariina Leppäaho taisteli upeasti kultaa T12-sarjassa (1258 pistettä)! Sisupisteille pääsivät myös T13-sarjassa Ilona Takala (viides 1311 pisteellä) ja Seliina Kuoppa-aho (kuudes 1213 pisteellä). T11-sarjassa otteli hienosti myös Viola Takala (629 pistettä). Tulokset Tilastopajassa täällä!

Viikkokisat 17.6.2019

Kesän toiset viikkokisat kisailtiin mainiossa kesäsäässä 63 urheilijan voimin! Alla nyt myös cup-tilanne kahden kisan jälkeen.

T5 60 m

  1. Lilja Tuomela 10,0h
  2. Amalia Hoisko 10,3h
  3. Neea Ohramaa 11,0h
  4. Emilia Tuomela 11,5h
  5. Ellen Piispanen 11,9h
  6. Adele Kallio 12,0h
  7. Hulda-Hannele Herrala 12,6h
  8. Seena Joensuu 12,9h
  9. Elma Hankaniemi 13,7h
  10. Kerttu-Kaarina Herrala 14,2h
  11. Selina Mäkiranta 14,3h
  12. Sanni Saarimaa 16,0h
  13. Olivia Hoisko 25,0h

P5 60 m

  1. Jalo Kantonen 9,1h
  2. Eeti Jaatinen 10,1h
  3. Samu Vuorinen 10,1h
  4. Vilho Luoma 10,4h
  5. Mikael Pitkänen 12,2h
  6. Väinö Luoma 12,6h
  7. Eliel Kallio 13,7h
  8. Lucas Oksa 15,9h

T7 60 m

  1. Silja Peltola 11,7h
  2. Hilja-Henna Herrala 12,7h
  3. Vilja Haapa-aho 12,9h
  4. Linnea Piispanen 12,9h
  5. Aino-Maria Myllymäki 15,1h
  6. Emma Rintala 15,1h
  7. Adele Turja 15,3h
  8. Bea Hyvärinen 15,6h
  9. Elsa Saarimaa 16,1h

T7 pallo

  1. Vilja Haapa-aho 14,91 m
  2. Hilja-Henna Herrala 11,70 m
  3. Silja Peltola 10,63 m
  4. Emma Rintala 8,86 m
  5. Aino-Maria Myllymäki 6,88 m
  6. Linnea Piispanen 6,22 m
  7. Bea Hyvärinen 5,20 m
  8. Adele Turja 5,05 m
  9. Elsa Saarimaa 4,89 m

P7 60 m

  1. Nils Turja 12,6h
  2. Saku Luoma 13,4h
  3. Eliel Mäkiranta 13,8h
  4. Leo Ohramaa 16,1h

P7 pallo

  1. Saku Luoma 10,14 m
  2. Leo Ohramaa 8,02 m

T9 150 m

  1. Jessica Ollila 30,4h
  2. Meri Yli-Sikkilä 30,5h
  3. Lumia Piispanen 30,7h
  4. Daniela Flink 33,6h
  5. Helmi-Helena Herrala 33,7h

T9 kuula

  1. Helmi-Helena Herrala 3,70 m
  2. Jessica Ollila 3,21 m
  3. Meri Yli-Sikkilä 3,12 m
  4. Daniela Flink 2,89 m
  5. Lumia Piispanen 2,89 m

P9 150 m

  1. Samuel Kuoppa-Aho 27,5h
  2. Jens Turja 28,8h
  3. Aleksi Myllymäki 29,5h
  4. Matias Herrala 30,1h
  5. Sauli Hautamäki 30,3h
  6. Johannes Takala 30,8h
  7. Lauri Myllymäki 36,3h

P9 kuula

  1. Samuli Kraatari 5,55 m
  2. Johannes Takala 5,19 m
  3. Samuel Kuoppa-aho 4,39 m
  4. Lauri Myllymäki 4,27 m
  5. Matias Herrala 4,03 m
  6. Aleksi Myllymäki 3,63 m

T11 150 m

  1. Aada Piispanen 26,0h
  2. Milja Mäkiranta 27,2h
  3. Elsa Hankaniemi 27,5h
  4. Emilia Kivimäki 27,6h
  5. Claudia Flink 31,1h
  6. Hanna Siirilä 33,1h
  7. Niina Raja-Aho 37,9h

T11 keihäs (400 g)

  1. Hanna Siirilä 13,56 m
  2. Aada Piispanen 9,83 m
  3. Emilia Kivimäki 9,40 m
  4. Claudia Flink 8,21 m
  5. Elsa Hankaniemi 7,16 m
  6. Niina Raja-Aho 6,48 m

P11 150 m

  1. Jere Ollila 24,7h
  2. Julius Pakka 24,9h
  3. Aleksanteri Puumala 31,3h

P11 keihäs (400 g)

  1. Eevertti Kantanen 34,64 m
  2. Jere Ollila 17,61 m
  3. Julius Pakka 16,60 m
  4. Aleksanteri Puumala 5,95 m

T13 150 m

  1. Ilona Takala 21,9h
  2. Seliina Kuoppa-Aho 22,2h
  3. Katariina Leppäho 23,4h
  4. Emmi Piispanen 23,5h
  5. Neea Raja-Aho 25,0h

T13 keihäs (400 g)

  1. Katariina Leppäaho 25,62 m
  2. Ilona Takala 17,78 m
  3. Seliina Kuoppa-Aho 15,79 m
  4. Neea Raja-Aho 15,32 m
  5. Emmi Piispanen 11,76 m

Viikkokisat 10.6.2019

T5 40 m

  1. Olivia Salo 9,8h
  2. Elsa Saarela 10,5h
  3. Ellen Piispanen 10,8h
  4. Lilja Tuomela 10,8h
  5. Hulda-Hannele Herrala 12,4h
  6. Elma Hankaniemi 13,6h
  7. Kerttu-Kaarina Herrala 13,7h
  8. Taika Takala 15,5h
  9. Emili Ojala 15,9h
  10. Sanni Saarimaa 17,1h
  11. Lilja Kantonen 22,1h

P5 40 m

  1. Jalo Kantonen 10,2h
  2. Eeti Jaatinen 11,2h
  3. Lucas Oksa 13,3h
  4. Paavo Ahopelto 14,3h
  5. Roope Jokela 16,1h
  6. Mikael Pitkänen 16,1h
  7. Iivo Jaatinen 17,7h
  8. Leo Savola 19,4h
  9. Väinö Yli-Sikkilä 22,7h

T7 40 m

  1. Linnea Piispanen 8,8h
  2. Tytti Ahopelto 8,8h
  3. Hilja Herrala 8,9h
  4. Emma Rintala 9,8h
  5. Elsa Saarimaa 10,1h
  6. Bea Hyvärinen 10,6h
  7. Adele Turja 10,7h
  8. Aino-Maria Myllymäki 10,9h
  9. Tuulia Takala 11,3h
    Jessica Ollila 8,1h (8 v)

T7 pituus

  1. Tytti Ahopelto 2,32 m
  2. Linnea Piispanen 2,17 m
  3. Hilja Herrala 2,08 m
  4. Aino-Maria Myllymäki 1,91 m
  5. Emma Rintala 1,85 m
  6. Elsa Saarimaa 1,50 m
  7. Bea Hyvärinen 1,31 m
  8. Tuulia Takala 1,30 m

P7 40 m

  1. Tiitus Saarela 8,9h
  2. Saku Luoma 9,3h

P7 pituus

  1. Saku Luoma 1,95 m

T9 60 m

  1. Saini Saarela 11,6h
  2. Meri Yli-Sikkilä 11,9h
  3. Lyyli Ahopelto 12,0h
  4. Selja Saarela 12,0h
  5. Eerika Sironen 12,4h
  6. Emma Paalijärvi 12,5h
  7. Lumia Piispanen 12,8h

T9 Pituus

  1. Jessica Ollila 2,90 m
  2. Lyyli Ahopelto 2,73 m
  3. Meri Yli-Sikkilä 2,68 m
  4. Selja Saarela 2,68 m
  5. Emma Paalijärvi 2,67 m
  6. Lumia Piispanen 2,65 m
  7. Eerika Sironen 2,48 m
  8. Saini Saarela 2,35 m
  9. Lumilia Turja 2,02 m

P9 60 m

  1. Samuel Kuoppa-aho 11,3h
  2. Matias Herrala 11,7h
  3. Konsti Savola 11,8h
  4. Elmeri Sironen 12,1h
  5. Johannes Takala 12,1h

P9 pituus

  1. Samuel Kuoppa-aho 3,03 m
  2. Johannes Takala 2,65 m
  3. Elmeri Sironen 2,58 m
  4. Konsti Savola 2,54 m
  5. Matias Herrala 2,50 m

T11 60 m

  1. Viola Takala 10,0h
  2. Emilia Kivimäki 10,6h
  3. Elsa Hankaniemi 10,6h
  4. Laura Vuorela 10,9h

T11 kuula (2 kg)

  1. Emilia Salo 6,98 m
  2. Niina Raja-aho 5,44 m
  3. Viola Takala 5,29 m
  4. Emilia Kivimäki 4,97 m
  5. Elsa Hankaniemi 4,96 m
  6. Laura Vuorela 4,12 m

P11 60 m

  1. Jere Ollila 9,2h

P11 kuula (2,5 kg)

  1. Miska Mäkelä 7,03 m
  2. Jere Ollila 6,51 m

T13 60 m

  1. Sara Vuorela 8,8h
  2. Ilona Takala 8,9h
  3. Seliina Kuoppa-aho 9,1h
  4. Anniina Viitasaari 9,6h
  5. Katariina Leppäaho 9,6h
  6. Emmi Piispanen 9,7h

T13 kuula (2,5 kg)

  1. Sara Vuorela 9,00 m
  2. Ilona Takala 8,23 m
  3. Katariina Leppäaho 7,24 m
  4. Emmi Piispanen 6,31 m
  5. Seliina Kuoppa-aho 6,12 m
  6. Katariina Kivimäki 5,80 m
  7. Anniina Viitasaari 5,76 m

Euca Suomi-paidassa

Eucabeth Kivikangas kilpaili Suomen maajoukkueessa moniotteluiden nuorten PM-kisoissa Ruotsin Uppsalassa 8.-9.6.2019. Lopputuloksena oli N17-sarjan seitsenottelun uudet ennätyspisteet 4948 ja kovatasoisen kisan 10. sija. Eucan sarja: 100m aj 14.68, korkeus 151, kuula 14.01, 200m 26.49, pituus 5.38, keihäs 35.01 ja 800m 2.33,88. PM maastoista KULTAA ja HOPEAA!

PM maastoista kultaa ja hopeaa

Sisuikäiset ratkoivat piirinmestaruuksia 25.5.2019 viileässä kevätsäässä Kurikassa. Ankkureista mukana oli kaksi kovan luokan juoksijaa: Katariina Leppäho otti kovan kirikamppailun lopuksi T12-sarjan (2 km) kultaa ja Seliina Kuoppa-aho T13-sarjan (2 km) hopeaa! Edellisen päivän ohjelmassa oli ollut koulujen väliset maastojuoksut, mikä taatusti painoi jaloissa. Loistosuoritukset molemmilta! Tulokset tilastopajassa täällä.

Ulkokausi 2019 vauhdikkaasti käyntiin – Ilona ja Katariina PM-maantiejuoksumestarit!

Katariina ja T12 PM-maantiejuoksun kultamitali!

Kauhavalla 22.4.2019 juostuihin Etelä-Pohjanmaan piirinmestaruuskisoihin Ankkureista osallistuivat Ilona Takala (T13) ja Katariina Leppäaho (T12) ja molemmat palasivat kotiin mestareina! Ilona juoksi 3,7 km matkan aikaan 17,41 ja Katariinan aika 1,9 km matkalla oli 7,34. Onnittelut tytöille ja taustajoukoille! Tulokset täällä tai tilastopajassa täällä.

Hallikausi 2019

Hallikisakausi 2019 – Nuorten SM-kisoista kultaa ja pronssia!

Joensuussa (22.-24.2.2019) kilpailtiin 17-, 19- ja 22-vuotiaiden SM-kisat, joista ankkureiden nuorten tuomisina kaksi mitalia. Eucabeth Kivikangas kirkasti N17-sarjan kuulassa viime talven hopeamitalin kultaiseksi! Eucan tulos oli 14,71 m. Antti Ihamäki juoksi M22 sarjan 3000 metrillä komeasti kolmanneksi ajalla 8.38,43.