Hippokisat 12.8.2019

HIPPOKISAT Ankkurikentällä!

Sadekuurot ennen kisoja eivät säikäyttäneet 133 reipasta kisaajaa, jotka saapuivat juoksemaan, hyppäämään pituutta, työntämään kuulaa ja ennen kaikkea viettämään mukavaa urheiluiltaa isolla porukalla. Sade väistyi juuri sopivasti ja Hanna Hippokin säilyi kuivana! Suuret kiitokset kisaajille, huoltajille ja toimitsijoille sekä Alajärven Osuuspankille palkinnoista ja maittavista tarjottavista!

Sarjat ja lajit:

TP13: 60m, kuula
TP11: 60m, kuula
TP10: 60m, pituus
TP9: 40m, pituus
TP8: 40m, pituus
TP7: 40m, pituus
TP6: 40m, TP5: 40m, TP4: 40m, TP3: 40m

 

Hanna Hippo ja reippaat urheilijapojat!

Osuuspankin edustajat jakoivat mitalit ja karkit (lisää kuvia alla.)

Tulokset:

 

T3 40 m

1. Kerttu-Kaarina Herrala 12,2s

2. Olivia Hietamäki 14,2s

3. Aada Hoisko 16,7s

4. Vivian Turja 16,8s

5. Anna Herttola 18,0s

6. Lilja Kantonen 18,3s

7. Olivia Hoisko 20,0s

 

P3 40 m

1. Miki Vuorinen 14,5s

2. Luukas Alanen 16,1s

3. Iivo Jaatinen 16,2s

4. Mika Pitkänen 18,9s

5. Jesse Välisaari 20,1s

6. Akseli Saarela 26,7s

 

T4 40 m

1. Ellen Piispanen 9,7s

2. Neela Joensuu 10,5s

3. Emilia Tuomela 10,9s

4. Verna Viskari 11,1s

5. Ella Kangastupa 11,9s

6. Eeva-Maria Mäkelä 12,0s

7. Senni Kivelä 12,2s

8. Ella Siljamäki 12,3s

9. Juliaana Peltomäki 12,7s

10. Julia Lepistö 13,0s

11. Vilma Pohjoisaho 13,6s

11. Amanda Hoisko 13,6s

 

P4 40 m

1. Topias Keltikangas 9,8s

2. Peetu Matintupa 10,2s

3. Lenni Lampimäki 10,9s

4. Lenni Penninkangas 11,6s

5. Lenni Alanen 11,7s

6. Hugo Kosunen 12,0s

7. Riku Vuorela 12,8s

8. Roope Jokela 13,5s

9. Liam Kujala 13,6s

10. Mikael Pitkänen 14,0s

11. Lucas Oksa 15,4s

12. Eino Sivula 39,5s

 

T5 40 m

1. Mariella Nygård 9,1s

2. Olivia Salo 9,4s

3. Tessa Välisaari 9,5s

4. Sara Rantakangas 9,7s

5. Lilja Piri 9,8s

6. Lilja Tuomela 10,0s

7. Alexandra Peltokangas 10,2s

7. Aada Peltomäki 10,2s

7. Essi Koskinen 10,2s

10. Venla Neulaniemi 10,3s

11. Sara Niemi 10,4s

12. Neea Ohramaa 11,1s

13. Hulda-Hannele Herrala 11,4s

14. Emmi Honkaniemi 12,0s

15. Lyydia Kivelä 12,3s

 

P5 40 m

1. Jalo Kantonen 8,8s

2. Aston Salmenautio 8,9s

3. Samu Vuorinen 9,3s

3. Oskari Levijoki 9,3s

5. Jesper Mäntyniemi 9,5s

6. Eeti Jaatinen 9,9s

7. Mikael Saarela 10,5s

8. Sampo Saarela 15,6s

 

T6 40 m

1. Hilja-Henna Herrala 8,4s

2. Amanda Peltoniemi 9,2s

3. Oona Hietamäki 9,7s

3. Siiri Rantakangas 9,7s

5. Amalia Hoisko 9,9s

 

P6 40 m

1. Joel Hallapuro 8,7s

2. Paavo Kosunen 9,2s

3. Veeti Joensuu 9,9s

4. Aaron Herrala 10,4s

 

T7 40 m

1. Linnea Piispanen 8,3s

2. Fanni-Sofia Hyvönen 8,4s

3. Hilda Kosunen 8,7s

4. Meimi Lillstrang 9,2s

5. Noora Kortesaari 9,4s

6. Ida Ketonen 9,5s

7. Amanda Herrala 9,7s

8. Adele Turja 9,9s

9. Minttu Levijoki 10,2s

 

T7 Pituus

1. Linnea Piispanen 2,47 m

2. Fanni-Sofia Hyvönen 2,28 m

3. Hilda Kosunen 2,20 m

4. Meimi Lillstrang 2,05 m

4. Ida Ketonen 2,05 m

6. Amanda Herrala 1,82 m

7. Amanda Hoisko (2013) 1,65 m

8. Noora Kortesaari 1,40 m

9. Adele Turja 1,32 m

 

P7 40 m

1. Maxime Spaus 8,1s

2. Johannes Perälä 8,4s

3. Viljami Neulaniemi 8,6s

4. Veikko Lampimäki 8,7s

5. Saku Luoma 8,8s

6. Aleksi Herttola 9,0s

7. Leo Ohramaa 9,2s

 

P7 Pituus

1. Veikka Lampimäki 2,48 m

2. Johannes Perälä 2,38 m

3. Aleksi Herttola 2,37 m

4. Jalo Kantonen (2014) 2,05 m

5. Leo Ohramaa 2,04 m

6. Viljami Neulaniemi 1,76 m

7. Maxime Spaus 1,75 m

 

T8 40 m

1. Loviisa Saari 7,6s

2. Mette-Miina Keski-Levijoki 7,9s

3. Jessica Ollila 8,0s

4. Helmi-Helena Herrala 8,3s

5. Anna Välisaari 8,5s

6. Lumilia Turja 9,2s

7. Essi Myllykoski 9,6s

8. Ilona Koskinen 9,8s

 

T8 Pituus

1. Loviisa Saari 2,82 m

2. Jessica Ollila 2,60 m

3. Helmi-Helena Herrala 2,25 m

4. Essi Myllykoski 2,17 m

5. Anna Välisaari 2,08 m

6. Lumilia Turja 1,95 m

7. Ilona Koskinen 1,88 m

 

P8 40 m

1. Samuel Kuoppa-aho 7,4s

2. Lauri Uusimäki 7,8s

3. Eero Sivula 8,5s

 

P8 Pituus

1. Samuel Kuoppa-aho 3,19 m

2. Lauri Uusimäki 2,37 m

3. Eero Sivula 2,03 m

 

T9 40 m

1. Iita Välisaari 7,4s

1. Nelly Sillanpää 7,4s

3. Maarit Saarela 7,5s

4. Anne Rantakangas 7,8s

5. Lumia Piispanen 7,9s

6. Justiina Peltoniemi 8,0s

7. Emma Paalijärvi 8,1s

8. Eedla Kosunen 8,2s

9. Elli Uusimäki 8,3s

10. Veera Sivula 8,5s

11. Daniela Flink 9,0s

 

T9 Pituus

1. Maarit Saarela 3,04 m

2. Iita Välisaari 2,76 m

3. Lumia Piispanen 2,68 m

4. Justiina Peltoniemi 2,58 m

5. Eedla Kosunen 2,55 m

5. Emma Paalijärvi 2,55 m

7. Nelly Sillanpää 2,46 m

8. Anne Rantakangas 2,36 m

9. Veera Sivula 1,88 m

 

P9 40 m

1. Santtu Lampimäki 7,3s

2. Niilo Keltikangas 7,4s

3. Johanne Purola 7,5s

4. Ilmari Levijoki 7,8s

5. Matias Herrala 8,1s

6. Jesse Lepistö 9,1s

 

P9 Pituus

1. Santtu Lampimäki 3,01 m

2. Niilo Keltikangas 2,89 m

3. Johannes Purola 2,80 m

4. Ilmari Levijoki 2,73 m

5. Matias Herrala 2,68 m

6. Jesse Lepistö 2,43 m

 

T10 60 m

1. Aada Piispanen 10,2s

2. Emilia Kivimäki 10,4s

3. Sanna Sallila 10,6s

4. Anni Perälä 10,9s

5. Claudia Flink 11,2s

5. Ester Kosunen 11,2s

7. Laura Vuorela 11,3s

 

T10 Pituus

1. Aada Piispanen 3,42 m

2. Sanna Sallila 3,36 m

3. Emilia Kivimäki 3,23 m

4. Ester Kosunen 3,13 m

5. Anni Perälä 2,93 m

6. Claudia Flink 2,40 m

 

P10 60 m

1. Jere Ollila 10,1s

2. Ilari Uusitupa 10,8s

 

P10 Pituus

1. Jere Ollila 3,19 s

T11 60 m

1. Mirella Nygård 10,4s

1. Emilia Salo 10,4s

3. Mirka Saarela 10,6s

4. Salla Sippola 11,6s

 

T11 Kuula (2 kg)

1. Emilia Salo 7,28 m

2. Mirella Nygård 7,27 m

 

P11 60 m

1. Julius Pakka 10,6s

2. Aatu Rantakangas 11,1s

3. Aleksanteri Puumala 12,0s

 

P11 Kuula (2,5 kg)

1. Julius Pakka 6,26 m

2. Aatu Rantakangas 5,71 m

3. Aleksanteri Puumala 4,09 m

 

T13 60 m

1. Seliina Kuoppa-aho 8,8s

2. Anniina Viitasaari 9,1s

3. Emmi Piispanen 9,5s

 

T13 Kuula (2,5 kg)

1. Emmi Piispanen 7,01 m

2. Seliina Kuoppa-aho 6,43 m

3. Katariina Kivimäki 5,78 m

 

P13 60 m

1. Aaron Uusitupa 11,7s

 

P13 Kuula (3 kg)

1. Aaron Uusitupa 6,83 m